Ohlédnutí za průběhem letošního ročníku Běhu o život

Ještě než začnu, musím se všem omluvit za to, že nemohli sledovat průběžné zprávy z etap společně s fotografiemi na webových stránkách, ale řidič doprovodného vozidla Petr Kuchta ml. Bohužel zapomněl napájecí kabel k notebooku v Peci pod Sněžkou, takže až nyní se mi povedlo dát všechny informace dohromady.

Již potřetí se mi povedlo přeběhnout republiku z Kyselky u Karlových Varů do Ostravy. Trasa zůstala stejná až na malé odchylky, ale tentokrát jsem řekl, že to zkusím za sedm dní. Byla to opravdu „VELKÁ PORCE“. Logisticky byly jednotlivé věci připraveny dříve a lépe, přesto mám dojem, že práce okolo běhu neustále přibývá. K tričkům přibyly čepice, příprava je komplexnější a systematičtější. Již nejsem schopný vše zvládat sám, protože i tréninky zabírají více času. Opravdu děkuji všem, kteří mi pomáhají, rodině, příteli dcery Romanovi, Petrovi, Martinovi a všem ostatním. Doufám, že se někdo nebude cítit dotčený, že jsem na něj zapomněl.

Tento 2. ročník jsem již neběžel sám, o tom se rozepíšu v popisu jednotlivých etap. Pro příští rok mi přislíbili účast na všech etapách jeden běžec a minimálně čtyři cyklisté. Jednotlivé etapy budou kratší a počet etap tím pádem stoupne. Ale rád bych si to trochu užil, maximum by mělo být okolo padesáti kilometrů.

Rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří mi věřili a všem, kteří našemu projektu pomohli jak finančním příspěvkem, tak nákupem trička či čepice.

A nyní přistoupím k popisu jednotlivých etap.

NEDĚLE 25.7.2010

V 18 hodin jsme se přesunuli do Radošova, kde jsme večeřeli a spali v kempu Na Špici. Jeli se mnou dva řidiči limuzíny Mini Cooper z lounského MC Klubu Martin Bartoň a Petr Kuchta ml., další Mini řízený Lukášem Mráčkem a Dominik Macek , kterému jsme na start převáželi horské kolo.

1. ETAPA – Pondělí 26.7.2010

Start: 6.33 hod     Doběh: 16.15hod                               84km     Jasno, mírný boční vítr, 25°C

Kyselka – Klášterec – Kadaň – Poláky – Libočany – Žatec – Lipenec – Louny

Po doběhu do Tamic je opravdu nejhorší seběh do Boče po hlavní silnici, kde jezdí jeden kamion za druhým. Celkem šestkrát jsem skončil v příkopu. Našli jsme novou část cesty cyklostezkou po pravém břehu Ohře z Klášterce do Kadaně. To je kompenzace za část z Damic do Boče.

Do Libočan za námi přijel kamarád Petr Seidl ze Žatce se svým kabrioletem a spolu s majitelem místního pohostinství si zakoupili tričko.

Bylo opravdu příjemné, že se mnou jel Dominik na kole, cesta totiž úplně jinak ubývá. Ze Žatce do Lipence s námi jelo auto z televize Prima, s reportérkou jsme dělali rozhovory.

2. ETAPA – Úterý 27.7.2010

Start: 6.45 hod     Doběh: 15.15hod                               75km     polojasno, mírný vítr, 24°C

Louny – Libochovice – Buryně nad Ohří – Roudnice – Mělník – Mšeno

Na lounském náměstí byly opět redaktoři z Tv Prima, Lounského a žateckého deníku a Pressu.

Běžela s námi až do Koštic první žena Petra Miklíková a její manžel Franta na kole. Celou etapu běžel i můj kamarád Libor Kůrka. Oba dva ještě spolu se mnou dělali rozhovor pro média.

V Cítově před Mělníkem jsme si s Liborem dali 0,4l studené Kofoly, bylo už opravdu teplo.

Do Střem před Mšeno za námi přijeli kluci motorkáři z  „BIZONHILLU“ – Bizon, Bejk a Standa. Standa si koupil tričko.

Po doběhu do Mšena jsme se všichni přesouvali do Březiny za Mladou Boleslaví k mým kamarádům Sedláčkům, kde jsme měli azyl dvě etapy. Cestou jsme se zastavili na jídlo v Kostomlatech ve výborné restauraci „PICTURES“, kde jsme se výborně najedli a viděli i krátký sestřih z běhu v 1. zprávách Tv Prima.

3. ETAPA – Středa 28.7.2010

Start: 7.00 hod     Doběh: 14.15hod                               64km     polojasno, silnější vítr zezadu a z boku

Mšeno – Katusice – Ml. Boleslav – Březno – Dětenice – Kopidlno – Vršce

Na začátku etapy bylo u autobusové zastávky koťátko s těžce pochroumanou nohou. Nebyl to hezký začátek etapy. V obci   Kluky brzy ráno nás fotil pán a dávali jsme mu prospekty z běhu a kalendář lounského Mini Cooper Clubu.

Z Ml. Boleslavi do Března se běží podle potoka cyklistickou stezkou, po doběhu do března jsme poprvé neměli doprovodné vozidlo, dojelo nás brzy, zhruba 2km za Březnem.

V Dětenicích jsme si s Liborem dali opět Kofolu a zmrzlinu. Doběhl jsem raději až do Vršců, protože závěrečný kopec z Cholenic do Vršců není zrovna příjemný začátek další etapy. Opět jsme se přesunovali zpět k Sedláčkům do Březiny.

Jarda s manželkou Sašou nám k večeři udělali ryby z Norska. Výborné!!!!!!! Dnes také vyšel opět článek v Lounském a žateckém deníku.

4. ETAPA – Čtvrtek 29.7.2010

Start: 7.00 hod     Doběh: 15.05hod                               75km     polojasno, místy oblačno až zataženo, 23°C

Vršce – Lodín – Všestary – Hradec Králové – Týniště n. O. – Čestice

Ve Všestarech na kopci u motorestu jsem si dal studenou Kofolu. Čekal mě seběh dolů po hlavní silnici do Hradce. Nemám běhání po silnicích 1. třídy rád. Přesně poznám, který kamion jede rychle. Málem mi uletí čepice. Tentokrát mi opravdu ulétla do příkopu. Dopravní policie podle mne nepotřebuje radary, pokud kamion pojede rychleji než devadesát, ulétne policajtovi čepice a už může psát číslo značky. Sranda.

Během přeběhu z Bělče přes Marokánku nádhernou cestou lesem mě poprvé začalo bole pravé koleno!

Cestou do Albrechtic začalo poprvé během etap drobně pršet. A opět stejně jako loňský rok se stalo v Albrechticích něco úžasného. Na starém kole jel proti mně děda, a když jsem k němu dobíhal, tak se zeptal: „Proč běžíš tak rychle, dyť tě nikdo nehoní, cák to děláš?“

Přespali jsme v Týništi v kempu Písák. Chatka čistá, sprcha, WC, lednice, za auto a ubytování jsme zaplatili 700Kč. Majitel a soused se s vnuky fotili v naší limuzíně. Večeřeli jsme v Dělnickém domě, výborné jídlo i obsluha.

V osm dorazil Modras z Pece na motorce, ráno na startu jsme se ještě fotili.

5. ETAPA –Pátek 30.7.2010

Start: 7.05 hod     Doběh: 15.10hod                               77km     zataženo, mírný déšť, mírný protivítr, 20°C

Čestice – Kostelec n. O. Doudleby – Vamberk – Žamberk – Bredůvka – Mistrovice  – Bystřec – Dol., Hor. Heřmanovice – Štíty – Svébohov

Od Kostelce mírně pršelo. Je příjemné, když nás někdo povzbudí, v seběhu do Rybné stáhl řidič kamionu okénko a vystrčil ruku se zdviženým prstem. Ve stejném stoupání za Rybnou a na stejném místě jako předchozí roky předjížděl zezadu Renault, to místo je snad zakleté!

I zde byl kousek nový, po seběhu z Bredůvky do Jablonného jsem uhýbal na Mistrovice a nemusel tak běžet po hlavní silnici. Ve stoupání ze Štítů do Horní Studénky už mě opět omezila intenzivní bolest nad pravým kolenem. I přesto jsem doběhl až do Svébohova a znovu naběhl nad plán, cca 7-8 km.

Ubytovali jsme se ve Štítech v penzionu manželů Haitnarových, výborné ubytování za 400Kč i s televizí, ve společné koupelně rohová vana! V protikladu s tím byla večeře na stejném náměstí U černé kočky. Hrozná obsluha i jídlo!

6. ETAPA –Pátek 31.7.2010

Start: 7.15 hod     Doběh: 17.00hod                               74km     zpočátku oblačno, později polojasno, mírný, později silnější vítr proti

Svébohov – Postřelmov – Kolšov – Brníčko – Obědné – Libina – Tvrdkov – Horní Město – Rýmařov – Albrechtice – Lomnice – Křišťanovice – Bílčice – Slezská Harta

První, co ten den bylo zajímavé, byl balon ráno nad Postřelmovem. Probíhal jsem dopravní stavbou Kolšov – Brníčko, doprovodné auto muselo jet objížďkou.

Po zastávce v Albrechticích mě už tak píchalo nad pravým kolenem, že jsem musel jít zhruba 10 minut, zřejmě, díky podvědomému šetření pravé nohy mě začala bole i levá noha pod lýtkem.

Do stoupání nad Lomnicí do Křišťanovic lesem jsem musel chvílemi jít. Doprovodné vozidlo, řízené Petrem v Křišťanovicích nebylo, navigace ho zavedla až do Bruntálu. Asi po pěti minutách jsem se rozhodl běžet cyklistickou stezkou lukami do Bílčic a doufal, že se šťastně setkáme. V seběhu do Bílčic jsem auto uviděl, ale po dvou dotazech místních jsem zjistil, že jelo dál směrem na Opavu. Setkání na Hartě! Vrátili jsme se zpět do Bílčic na jídlo do místní hospody. Výborný kančí steak! Vše špatné je k něčemu dobré. V Opavě jsme bohužel nenašli ubytování a rozhodli se jet přespat do Orlové, kde již byla manželka s dcerou u svých rodičů a bratra.

Petr spal v autě, aby nám ho nikdo neukradl.

7. ETAPA – Sobota 1.8.2010

Start: 8.15 hod     Doběh: 13.25hod                               46km                     jasno mírný protivítr, 20°-26°C

Slezská Harta – Opava – Raduň – Horní polom – Ostrava (Krásné Pole)

Nad Litultovicemi šel v opačném směru Rom a ptal se, jestli běžím do Opavy. „Ne, do Ostravy“, odpověděl jsem. Z Opavy do Raduně jsem byl nucen jít kvůli bolesti kolene. V Raduni jsem se fotil s mladým mužem, který šel okolo s přítelem a rodinou a podepisoval plakát.

Těsně pře cílem naprosto bezohlední řidiči, vím, že ta silnice je úzká, ale tady nikdo nepřibrzdí. V cíli další autogram na plakát cyklistovi. Přijel pán na elektrickém vozíku. Po amputaci nohy. Z rozhovoru vyplynulo, že je to bývalý ligový fotbalista Teplic, jehož otec byl hráč Slavice a reprezentace.

Oslava v pizzerii Silvia v Orlové, výborná obsluha.

2.8. Pondělí volno

3.8. Úterý – trénink, výklus 15x rovinky, přesun do Březiny u Mn. Hradiště, cesta limuzínou 8 hodin.

4.8. Středa – výklus do Příhraz, startu sobotního závodu

5.8. Čtvrtek – tréninkově výběh do Příhraz a na Mužského a do Březiny (jako závod)

6.8. Pátek – výklud, 10x rovinky, vytyčení závodu v běhu do vrchu

7.8. Sobota – Účast na závodu Příhrazská Rasovina, který pořádá můj kamarád z Pece Petr Kuchta st., se kterým vyšel rozhovor v Mladoboleslavském deníku. Závod má několik částí, tj. plavání, dvojkanoe, kolo, běh, horské kolo. Od cyklisty jsem přebíral štafetu 16. doběhl v hrozném lijáku a nahoře předával 11. Totální adventure!!! Celkově 10. místo! A to je asi vše. Ještě jednou všem děkuju za podporu. Příští rok tedy znovu a jestli pán bůh dá, rád bych přeběhl zeměkouli.