Běžec úspěšně doběhl a v MF Dnes vyšel další článek

31.07.2010 – Tomáš Kassal – Severní Čechy – str. 04

464 kilometrů za 7 dní. Jeho běh pomáhá nemocným

Miroslav Kalina z Loun překonal rakovinu. Teď se snaží ulehčit boj se zákeřnou nemocí jiným. V těchto dnech proto běží napříč republikou ze západočeské Kyselky do Ostravy. Peníze, které díky tomu získá, věnuje chomutovské onkologii. Na trať se vydal již třetí léto po sobě, porci kilometrů zvládá rok od roku rychleji.

LOUNY Sedmdesát kilometrů ze Štítů na Slezskou Hartu uběhne během dneška MiroslavKalina z Loun. A zítra jej čeká šedesát kilometrů do Ostravy. Tam je cíl závodu, ke kterému odstartoval v pondělí v západočeské Kyselce – a ve kterém celý týden běží jen on.
„Mám štěstí. Prší, až když doběhnu. Po cestě mám mírný vítr v zádech. Snad to tak vydrží,“ komentoval Kalina první dny „české“ části trasy, když doběhl do Týniště nad Orlicí ve východních Čechách a než se vydal na Moravu.
Přes celou republiku – z Kyselky do Ostravy – běží třetí léto po sobě. Právě před třemi lety semu podařilo zvítězit nad rakovinou, a když jednou seděl na kontrole v čekárně chomutovské onkologie, dostal nápad. „Proč zrovna tady, kde by se člověk potřeboval nějak rozptýlit, není ani televize?“ zamyslel se.
Tak se zrodil Běh o život, jak nazval svou běžeckou výpravu přes celé Česko, který pomáhá potřebné peníze zajistit. Pro chomutovskou onkologii už vydělal peníze nejen na televizory, ale i na nové židle a stolky. Letos běhá o vybavení na sociální zařízení. „Nedávám si žádný cíl, kolik chci vydělat. Uvidíme, kolik to vynese. Obecně jsou dva způsoby, jak získávám peníze. Jednak je možné je poslat na účet 43-512 629 0237/0100, a pak také prodáváme trička a čepice,“ říká Kalina.
Protože sám při běhu nemůže lidem dávat do ruky trička za 250 nebo čepice za 200 korun, lidé je dostávají od Kalinova řidiče. Ten běžce provází vmálo obvyklé limuzíně Mini Cooper a mimo jiné pomáhá s orientací na cestách. Předloni se totiž stalo, že běžec se na neznámých silničkách ztratil. Díky lepší přípravě ostatně běžec Běh o život zkracuje – v roce 2008 běžel do Ostravy 12 dní, loni osm, letos mu stačí jeden týden.

Zpestření závodu

Protože Běh o život dělá už potřetí, chtěl jej Kalina nějak zpestřit. Letos například nabízel zájemcům, že mohou některé etapy absolvovat s ním. „Několik lidí se mnou jelo na kole. Dvě etapy se mnou běžel kamarád z Loun,“ vzpomíná běžec. Kolik peněz za tento týden pro chomutovskou onkologii vydělá, zatím neví. Ale doufá, že by to mohlo být víc než loňských pětadvacet tisíc. Ostravský cíl ale neznamená, že Kalina si konečně odpočine. Příští týden už se chystá na běh s názvem Rasovina v Českém ráji.

***

FAKTA
Běh o život
Sedm dní stačí Miroslavu Kalinovi
na uhěhnutí 464 kilometrů
Trasu rozdělil na etapy:
Kyselka – Louny 76 km
Louny – Roudnice – Mšeno 74 km
Mšeno – Kopidlno 60 km
Kopidlno – Týniště n. O. 64 km
Týniště n. O. – Štíty 60 km
Štíty – Slezská Harta 70 km
Slezská Harta – Ostrava 60 km